Pro Naturaw zgodzie z naturą
+48 600 35 28 35

advice picture

Dieta bezglutenowa – kto powinien stosować?


Dieta bezglutenowa jest jedną z najtrudniejszych diet. Trudność ta objawia się w zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych. Produkty, które dotychczas wydawały się oczywiste i były normą żywieniową np. chleb, należy zamienić na bezglutenowy. To jednak tylko początek zmian, jakie potrzebne są do wprowadzenia podczas tej diety.

Dieta bezglutenowa jest przeznaczona dla osób, które mają uczulenie na gluten lub chorują na celiakię. Należy jednak nie mylić obu tych przypadków ze sobą. Alergia z czasem może się uspokoić a wręcz zaniknąć, natomiast w przypadku osób chorujących na celiakię niestety dieta bezglutenowa jest wymogiem do końca życia.

Celiakia i jej objawy


Celiakia jest chorobą trzewiową, której podłoże stanowią geny. Jest ona nieuleczalna, jednak jej objawom można skutecznie zapobiegać, pod warunkiem ścisłego przestrzegania diety bezglutenowej. Dieta ta również pomaga chorującym w zapobiegnięciu przed niedożywieniem organizmu. Celiakia ujawnia się w różnym wieku, najczęściej jednak jest rozpoznawana u osób dorosłych.

Objawy tej choroby są różne u różnych osób. U niektórych występują charakterystyczne jak dla tej choroby biegunki, wzdęcia lub chudnięcie. U innych zaś nie występują żadne objawy oprócz zmian błony śluzowej jelita cienkiego, a także obecność przeciwciał w krwi. Jej objawy mogą być również bardzo nietypowe niedotyczące układu pokarmowego. Wtedy proces rozpoznania choroby się wydłuża. Te nietypowe objawy to np. niedokrwistość, krwawienia, osłabienie, depresja itd.

Dotychczasowe badania naukowe potwierdzają, że w przypadku chorób autoimmunologicznych eliminacja glutenu z diety jest logicznym postępowaniem. Mimo to niektórzy lekarze nadal negują tę dietę, twierdząc, że jest to internetowa moda. Jednak prawda jest taka, że dieta bezglutenowa zwalcza negatywne objawy chorób immunologicznych.

Zapraszamy na stronę naszych produktów dietetycznych.